Главная » Статьи » Начальные классы [ Добавить статью ]

Конспект уроку читання 4 клас за темою О. Іваненко "Тарас у наймах"

Тема: Оксана Іваненко «Тарас у наймах.»

Мета: - поглибити знання учнів про життєвий та творчий шлях Т. Г.
Шевченка;

- ознайомити учнів з деякими відомостями про раннє дитинство
великого українського поета і художника;

- вчити аналізувати твір, виділяти в тексті головне; характеризувати головного героя твору, робити висновки з прочитаного;

- збагачувати словниковий запас учнів;

- розвивати зорову пам'ять, зв’язне мовлення; викликати бажання
працювати з книгою;

- виховувати інтерес до вивчення історії України, любов і повагу до
художника і поета Т.Г.Шевченка.
Тип уроку: комбінований

Обладнання: запис пісні «Зацвіла в долині червона калина» на слова Т.Г.Шевченка, книга О. Іваненко «Тарасові шляхи».картки , малюнки до твору, Портрет Шевченка, Малюнки Т.Г. Шевченка.
I Організаційний момент.
До уроку приготуйтесь,
На читання налаштуйтесь
ІІ. Мотивація
Слухання пісні «Зацвіла в долині червона калина»
_ хто написав слова до цієї пісні? (Т.Г. Шевченко)
- Як ви гадаєте, чому ми сьогодні слухали цю пісню? (тому що ми зараз вивчаємо твори про Т.Г. Шевченка) Тарас Шевченко дуже любив цей кущ. Калина – це символ безсмертя, символ України. У своєму Кобзарі він згадує цю рослину більш як 300 разів. Силу, натхнення, бажання жити черпав Тарас у рідної землі та її природи.
- Минають віки, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово шевченкове житиме вічно. Його ім'я народ увічнив у переказах, приказках, прислів’ях. Давайте ж і ми прочитаємо про нього прислів’я та приказки.
ІІІ. Розчитування
1. Прочитати зашифроване прислів’я
ченкоШев расТа—чена цесон ядл сна.
2. Плутанка

Кові ри ють зо
чен
Шев тво ся мов рі

3. Читання на одному диханні
Ми Шевченка славить будем і ніколи не забудем.
Так, пам'ять про великого Кобзаря житиме вічно у людських серцях.
III Перевірка домашнього завдання.
1. Ким був Тарас Шевченко?
2. Що ви знаєте про Шевченка – поета?
Повідомлення
Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року у селі
Моринці на Черкащині. У 9 років померла мати, а в 11 – помер і батько.
Писати вірші Шевченко почав ще будучи кріпаком. В них він розповідав про тяжке життя бідних людей, поневіряння дітей-сиріт. У 1840 році вийшла перша збірка творів «Кобзар». Твори Шевченка актуальні і в наш час, багато з них стали улюбленими піснями.
3. Що ви знаєте про Шевченка художника?
Повідомлення
Чудові картини залишив нам у спадок Тарас Григорович
Шевченко (майже 1200 мистецьких творів дійшло до нас)
Він залишив 60 автопортретів , без яких ми б не знали, яким був
Великий Кобзар. В його очах – журба, біль, туга за Україною,
невиплакані сльози.
А ось хатина. В такій хатині жила сім`я Шевченків. Тут було холодно ,
голодно і сумно дітям після смерті матері.

4. Про який період у житті Шевченка ви дізнались з оповідання Антіна Лотоцького «Малий Тарас чумакує»?
- Як жилося в хаті Шевченків після смерті матері?
- Що сказав батько, дивлячись на страждання сина?
- Яку пораду дав дідусь татові?
- Як почувався Тарас, отримавши радісну звістку? Що означає цей вислів?
- Зачитайте розмову батька й сина в дорозі
IY Повідомлення теми і мети уроку.
- Про дитинство, життя і творчість Шевченка писала Оксана Іваненко
- Іваненко Оксана Дмитрівна — українська письменниця, перекладачка. Народилася 31 березня 1906 року в Полтаві.
- Її книга так і називається «Тарасові шляхи» ( О.Іваненко писала книгу цілих 20 років. Їй довелося багато трудитись, вона їздила по тих місцях, де жив і творив Тарас Шевченко.

- Сьогодні на уроці ми прочитаємо один розділ цієї книги «Тарас у наймах».
І повинні з’ясувати яка мрія була у хлопчика та що він робив для того, щоб її досягти.

Y Опрацювання оповідання О. Іваненко «Тарас у наймах».
Проблемні питання:
- Яка мрія була у Тараса?
- Що робив хлопчик для здійснення своєї мрії?
1. Читання твору вчителем.
- Яка мрія була у Тараса?
- Що робив хлопчик для здійснення своєї мрії?
2. Словникова робота.
а) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.
годив роби
ся носи
вернув коло тиму
прибира
по тім

дума
в
проси

б) Тлумачення малозрозумілих слів
- Виберіть пояснення до кожного слова :

1. Дяк – служитель церкви, що допомагає священнику.
2. Ляпас - удар по щоці або шиї долонею.
3. Козачок – хлопчик 12- 15 років, обовя зком якого є виконання дрібних доручень пана.
4. Цебто – тобто, отже, таким чином.
Фізкультхвилинка

Під музичний супровід діти виконують танцювальні рухи

5. Читання тексту вголос ( ланцюжком)
Зясуємо, чим же закінчилися пошуки хлопчика?
6. Відтворення змісту прочитаного.
- Чому Тарас вирішив стати даровим наймитом? Чи справдились сподівання хлопчика?
- На кого хотів вивчитись Тарас? Що його заставив робити новий учитель?
- Про кого сказав третій дяк: «Ні швець, ні кравець, ні на дуду грець»? Як ви розумієте це прислів я?
- Про що мріяв Тарас? На що тратив зароблені копійки?

Чим закінчились пошуки хлопця
7. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Вибіркове читання.
- Як жилося Тарасові у дяка-п яниці? А у дяка-маляра?
- З яких рядків видно ставлення Тараса до сестричок?
- Що він любив робити?

б) Гра «Дочитай речення до кінця».
Учитель читає початок речення з тексту, а учні, відшукавши його, дочитують далі:
«Дуже Тарас…», «Та більше він…», «Завжди…», «Повернувся…», «Весь час…», «Дуже хороший…», «Та коли прийшов…».
- прочитайте окличні речення
9. Мовно-логічне завдання
Викласти послідовність подій у тексті малюнками.
10. .Характеристика головного героя твору
Вибрати риси характеру які, на вашу думку, притаманні Тарасові
Тарас наполегливий, працьовитий, добрий, лагідний до сестер, цілеспрямований, злий, ледачий.
YI Підсумок уроку.
Прочитане оповідання спонукає мене до…
Завдяки чому Тарас Шевченко
зміг стати відомим поетом,
талановитим художником і
славним сином України?
- Ви теж маленькі донечки нашої матері України. Вона покладає на вас великі надії. Адже нашій країні дуже потрібні талановиті вчені, старанні робітники і просто хороші люди

Будьте наполегливі!
Йдіть завжди до мети.
Не бійтесь праці!
Жить старайтесь чесно.
Бо тільки так можливо досягти
таких висот, яких досяг Шевченко!
- Запишіть домашнє завдання
Ст. 22-23, навчитись виразно читати і переказувати текст

Тести.
1. Хто головний герой оповідання?
А.Тарас.
Б. Пан.
В. Дяк.
2. Про що мріяв Тарас?
А. Стати вченим.
Б. Стати художником.
В. Стати дяком.
3. На що тратив хлопчик зароблені гроші?
А. Цукерки чи бубличок, папір.
Б. Одяг.
В. Фарби.
4. Що робив Тарас у вільний час від роботи?
А. Малював.
Б. Відпочивав.
В. Гуляв.
5. Ким став Тарас у пана?
А. Наймитом.
Б. Козачком.
В. Робітником.
6. Що допомогло Тарасові досягти своєї мети?
А. Наполегливість.
Б. Злість.
В. Ледачість.



1. А
2. Б
3.А
4.А
5.Б
6.А


Чтобы скачать материал, пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь! Это быстро ! )